Hakkında


Öngörü araştırma laboratuvarı 2016 yılında Giresun Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İstatistik Bölümü bünyesinde Prof. Dr. Erol Eğrioğlu, Prof. Dr. Ufuk Yolcu, Doç. Dr. Eren Baş, Dr. Öğr. Üyesi Ali Zafer Dalar ve Doç. Dr. Özge Cağcağ Yolcu isimli araştırmacıların bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. 

Dönemin Giresun Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Serkan SOYLU'nun  desteğiyle oluşturulan laboratuvarda iki adet masaüstü bilgisayar ( İstatistik Bölümü Bilgisayar Laboratuvarından ödünç alınarak), bir adet toplantı masası, iki adet bilgisayar masası, bir adet kitaplık, bir adet beyaz tahta ve grup araştırmacıları ile Yasemin Çelik tarafından sağlanan maddi destek ile satın alınan bir adet projeksiyon aleti bulunmaktadır.  

Laboratuvarın amacı öngörü araştırmaları konusunda ortak bir platform oluşturmak ve öngörü alanında gerçekleştirilen bilimsel araştırma ve araştırmacıların bir araya getirilmesidir. Laboratuvar bünyesinde yüksek lisans ve doktora tezlerinin ve ortak araştırmaların yürütülmesi hedeflenmektedir. Bu hedefe belirli bir oranda ulaşıldığı ve önemli araştırma çıktılarının elde edildiği söylenebilir. Araştırmacılar ilgili dönemlerde BAP, TUBİTAK gibi kurumlara proje destek başvurularında bulunmaktadır. 

Laboratuvarın altyapı sorunları devam etmekte olup, özellikle hızlı bilgisayar ihtiyacının proje destekleri ile sağlanmaya çalışılmasına devam edilmektedir. Laboratuvarımız bu alandan çeşitli kuruluşların alt yapı destek ve bağışlarını da beklemektedir.

Öngörü araştırma laboratuvarı öngörü alanında kamu ve özel kuruluşlar ile gerçekleştirilebilecek proje tekliflerine de açıktır. Araştırmacılarımız, öngörünün her alanında pratik yazılımlar ile çözüm bulabilme yeteneğine sahiptir.